Taliančina

Taliančina je románsky jazyk, ktorý tak ako španielčina, francúzština a portugalčina je dieťaťom latinčiny. Patrí jej piate miesto medzi najvyučovanejšími nematerinskými jazykmi po angličtine, francúzštine, španielčine a nemčine. Taliančina je uchu príjemná, vysoko muzikálna, keďže všetky slová končia na samohlásku s výnimkou pár členov, predložiek a cudzojazyčných slov.

Taliančina je kompletne fonetický jazyk, čo znamená, že každému písmenu korešponduje špecifický zvuk, takže je relatívne ľahké naučiť na taliansku výslovnosť a hláskovanie.

 

Popis kurzu:

Kurzy sa otvárajú priebežne počas celého roka. Viac informácií nájdete v časti NOVINKY, pre Vami zvolené mesto.

 

Základné slová Talianského jazyka:

Parlare-hovoriť,
aspettare-čakať,
cantare-spievať,
scrivere-písať,
prendere-zobrať,
sentire-počúvať,
partire-odchádzať,
capire-rozumieť,
finire-skončiť,
uscire-vyjsť von,
fare-robiť,
andare-ísť,
venire-prísť,ísť,
sapere-vedieť,
stare-byť,
dire-povedať,
bere-piť,
mangiare-jesť,
cominciare-začať,
leggere-čitať,
ecco-tu je,
piu
-už viac,
rimanere-zostať,
dopo che-potom ako,
quando-keď,
apenna-len čo,
ogni-každé,
qualche-niektoré,
volere-chcieť,
potere-môcť,
dovere-musieť

 

Viete, že...

... temperament je slovo, ktorým sa dá zhrnúť charakter Talianov. Na ich presný opis však nestačí pár viet: sú priateľskí, spontánni, milí, dobrosrdeční, atď. Ich spôsob života je z jednej strany chaotický a z druhej strany usporiadaný. Keď niekto nevie po taliansky a je svedkom ich rozhovoru, chvíľu si myslí, že sa hádajú a chvíľu sú na seba milí.

... "Taliani sú najväčší lenivci v Európe," napísali v titulku talianske noviny. Taliansko by veru dostalo zlé známky, keby sa hodnotila miera vyučovania telesnej výchovy na školách: v žiadnej inej európskej krajine totiž deti nemajú v rozvrhu tak málo hodín "telesnej", ako práve v krajine na Apeninskom polostrove.